Zanim zaadoptujesz zwierzę

Zanim zaadoptujesz zwierzaka

Zanim zaadoptujesz Zanim zaadoptujesz psa czy kota – zastanów się. Schroniska, przytuliska, azyle i domki tymczasowe pękają w szwach od psich i kocich nieszczęść, ulice pełne są porzuconych, walczących o przetrwanie w ludzkim świecie zwierząt…
Zwierzęta od wieków pilnują naszych domostw, pomagają w polowaniach, przynoszą radość, ukojenie… Zwierzęta to wierni towarzysze dalekich wypraw oraz uczestnicy codziennego, rodzinnego życia….

Dzisiaj często głodują, szwendają się w samotności, są przeganiane z miejsca na miejsce, padają ofiarami chorób, wypadków komunikacyjnych i okrutnych zwyrodnialców, których spotykają na swej drodze – wszystko dlatego że ludzie odwrócili się od nich, uznali za zbędne, nikomu nie potrzebne, uciążliwe rzeczy…. Tak… rzeczy… a nie istoty czujące tak samo jak my strach, ból, głód…


A zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka… Wystarczy w to tylko uwierzyć…
Za tym strachem i smutkiem w oczach, za brakiem nadziei i nieufnością, pod brudną sierścią… skrywa się najlepszy przyjaciel człowieka… Przyjaciel, który za opiekę, pielęgnację i miłość odwdzięczy się całym sobą do końca swych dni.

Nie ma większej satysfakcji jak dać nadzieję niechcianemu, pokochać samotnego, pomóc potrzebującemu!

Jeśli marzysz o towarzyszu, który pozostanie z Tobą „na dobre i złe, w zdrowiu i w chorobie” do końca swojego życia – adoptuj zwierzaka!

Adopcja bezdomnego, często chorego zwierzęcia nie jest łatwa… Często wymaga nie tylko dobrego serca i odwagi, ale przede wszystkim zastanowienia się i pewności.

Zatem pierwszym, najważniejszym krokiem przed podjęciem decyzji o adopcji zwierzęcia powinien być szczery rachunek sumienia i odpowiedź na kilka pytań:

„Czy jestem gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność za życie adoptowanego psa/kota?” – musimy wziąć pod uwagę, że pies czy kot żyje nawet kilkanaście lat i przywiązuje się do nas. Porzucenie go czy oddanie jest dla niego tragicznym, silnie stresującym przeżyciem. Dlatego przed adopcją trzeba upewnić się, że każdy członek rodziny godzi się na adopcję i liczyć siły na zamiary – okrucieństwem jest odebranie danej skrzywdzonemu, bezdomnemu psu czy kotu nadziei na normalne życie i dom tylko dlatego, „że nam się wydawało”!

„Czy jestem gotów /czy jestem w stanie wypełniać związane z utrzymaniem zwierzęcia obowiązki?”– poza niezaprzeczalną przyjemnością jaką jest obcowanie z najlepszym przyjacielem człowieka, posiadanie zwierzaka to głównie obowiązki. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednie pożywienie, opiekę weterynaryjną, zadbać o jego higienę (odrobaczanie, szczepienia, zabezpieczenie przed insektami), poświęcić mu swój czas i towarzystwo, dać mu odpowiednią porcję ruchu (spacery, zabawy). Ważną sprawą jest możliwość zapewnienia zwierzęciu opieki na czas urlopu. Należy zatem obiektywnie ocenić swój i innych domowników zapał do opieki nad zwierzakiem, a także przeanalizować sprawę od strony finansowej.

Zanim adoptujesz zwierzę ZASTANÓW SIĘ!!!

Zwierzę przywiązuje się, kocha swojego człowieka… i cierpi, gdy go straci!

Zwierzę to istota żyjąca a nie rzecz!

Adoptując zwierzę, zobowiązujesz się opiekować nim do końca jego dni.

Adopcja szczeniaka/kociaka:

należy pamiętać, że na samym początku maluchowi należy poświęcić naprawdę dużo czasu – ucząc go podstawowych zasad życia w ludzkiej rodzinie, chodząc z nim na niezbędne szczepienia i kontrole weterynaryjne, należy także pogodzić się z wystąpieniem w domu pewnych szkód – to zostanie posiusiane, tamto zjedzone, inne znowu tylko rozszarpane, podrapane, poślinione… Jeśli masz dzieci, to musisz być świadomy, że adoptując szczenię lub kocię, bierzesz na swoją głowę kolejne dziecko, które również trzeba dobrze wychować. Cierpliwość, przejrzyste zasady i konsekwencja – to słowa kluczowe szczególnie na początku wspólnego życia, ale też przez całe wspólną jego dalszą część. Bez tego, ze ślicznego stworzonka może wyrosnąć nam mały tyran, który na każdym kroku będzie chciał wejść nam na głowę i postawić na swoim.

Adopcja dorosłego zwierzęcia:

wprawdzie dorosłe zwierzęta szybciej uczą się czystości w domu i przystosowują do pewnych panujących w nim zasad, należy pamiętać jednak, że mogą one mieć za sobą złe doświadczenia, mogą być lękliwe, bać się konkretnych rzeczy bądź ludzi – dlatego adoptując takie zwierzę należy dowiedzieć się o nim jak najwięcej, bacznie obserwować i pomagać mu w powrocie do normalnego życia prowadząc przemyślaną socjalizację. Adopcję dorosłego psa/kota należy przemyśleć szczególnie, jeśli mamy lub planujemy mieć dzieci – czworonogi to doskonali towarzysze dzieciństwa, uczą dzieci empatii, odpowiedzialności i wrażliwości, jednak nie każde zwierzę nadaje się do życia w rodzinie z małymi dziećmi. Mimo tych ewentualnych problemów warto adoptować dorosłe psy/koty – mają one mniejsze szanse na kochający dom niż „słodziutkie maluszki”, są bardziej niż one świadome swojej trudnej sytuacji, a więc bardziej cierpią, warto dać im ciepło i miłość wynagradzając ból, smutek i strach, jakiego wcześniej doświadczyły. Wbrew obiegowym opiniom – DOROSŁEGO ZWIERZAKA RÓWNIEŻ MOŻNA WYCHOWAĆ I NAUCZYĆ WIELU RZECZY. Pokocha on nas wcale nie mniej (a może nawet bardziej?) niż szczeniak/kociak, który jest z nami „od małego”.

Adopcja zwierzęcia starszego:

bez wątpienia zwierzęta porzucone z powodów starości bądź choroby znajdują się w najtrudniejszej sytuacji – nie mają one praktycznie żadnej szansy na znalezienie nowego domu, brak im umiejętności i wytrzymałości pozwalających samodzielnie zdobyć jedzenie, obronić się, znaleźć odpowiednie schronienie, poza tym porzucenie przez wieloletniego ludzkiego towarzysza odczuwają wyjątkowo silnie. Adopcja takiego starszego, nie najpiękniejszego, często schorowanego zwierzaka to niewątpliwie piękny gest, który często łączy się z uratowaniem mu życia. Troskliwa opieka może sprawić, że takie zwierzę będzie żyło dłużej, wypięknieje a jeśli nawet dość szybko odejdzie – zazna pod koniec życia miłości i bezpieczeństwa – czasem najważniejsze są chwile nie lata. Przed podjęciem takiej decyzji należy upewnić się, że stać nas na wizyty u weterynarza i często drogie leki.
To właśnie te poczciwe staruszki okazują się najwierniejszymi i najwspanialszymi przyjaciółmi 🙂
Serce rośnie, gdy widzi się jak z dnia na dzień młodnieją pod wpływem miłości i troskliwej opieki.

Pamiętajcie!!!

Nie ma problemów nie do rozwiązania. W każdym przypadku, trzeba wykazać się cierpliwością, szczególnie przez pierwsze wspólne dni. Adoptowany zwierzak raczej nie pokocha Cię od pierwszego wejrzenia – musisz dać mu czas, aby Ci zaufał, poczuł się bezpiecznie i komfortowo w Twoim towarzystwie i w nowym miejscu. Warto też cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat wychowania, zdrowia czy żywienia zwierzaka.