Nowo narodzone kocię

Nowo narodzone kocię

W chwili przyjścia na świat kocię ma przeciętnie od 11 do 15 cm długości i waży od 70 do 135 g.

Kocięta rodzą się z zamkniętymi powiekami i zaciśniętymi przewodami słuchowymi. Mówi się, że rodzą się ślepe i głuche. Nie potrafią chodzić i są całkowicie uzależnione od opieki matki.

Ta zależność stopniowo zanika.
Po 5-10 dniach (w pełni otwarte po 8-20 dniach) zaczynają się stopniowo otwierać oczy. Oczy kociąt są zazwyczaj niebieskoszarawe, właściwa barwa pojawia się dopiero około 12 tygodnia życia.

W wieku 16-20 dni kocięta zaczynają pełzać. Gdy kociaki skończą 21-25 dni zaczynają chodzić, zaś około 4-5 tygodnia życia zaczynają biegać.

Po 3-4 tygodniach od chwili narodzin zaczynają przyjmować pokarmy stałe, zaś całkowite przejście na dorosłą dietę zaczyna się około 8 tygodnia.

Wszystkie zęby mleczne kociak ma po 8 tygodniu życia, zaś zęby stałe pojawiają się koło 12-18 tygodnia.

Kociaki zaczynają się myć około 4-5 tygodni, w tym samym wieku pojawiają się pierwsze zabawy maluchów, zaś pierwsze próby polowania pojawiają się koło 6-8 tygodni życia.

W wieku ok 8 tygodnia są już samodzielne, ale powinny pozostać z matką jeszcze 3-4 tygodni.Całkowitą samodzielność uzyskują kociaki dopiero po 6-tym miesiącu życia.


Nauka
To instynkt podpowiada kotce jak opiekować się małymi. Człowiek potrafi co prawda zastąpić kotkę w karmieniu czy w budowaniu gniazda, ale nie jest w stanie naśladować pewnych typowych kocich zachowań takich jak np. polowanie.
W ciągu kilku dni po porodzie matka przenosi kocięta do nowego gniazda. Zachowanie to bardzo często obserwujemy u kotów wolnożyjących. Jest to działanie instynktowne, mające na celu ochronę miotu przed drapieżcami.
Karmienie
Po porodzie apetyt kotki wzrasta w wyniku zwiększonego zapotrzebowania, gruczoły mleczne rozpoczynają pracę, należy jej zatem zapewnić obfitość pożywienia.Jeśli kocięta zachowują się niespokojnie, popiskują i nie układają się rzędem u sutków samicy, wówczas należy podejrzewać zaburzenia laktacji. Podczas ssania kocięta masują łapkami pierś matki, przez co pobudzają gruczoły mleczne do zwiększonego wydzielania mleka. Zatrzymanie laktacji może być spowodowane stresem bądź zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas należy zasięgnąć opinii weterynarza.
Większość 3 tygodniowych kociąt może już zacząć przyjmować pokarmy stałe.
Kontakt głosowy między matką a kociętami jest niezwykle istotny. Kotka używa różnorodnych dźwięków w celu strofowania, pozdrawiania, zwoływania lub ostrzegania potomstwa. Kiedy maluchy są już wystarczająco sprawne, kotka porozumiewa się z nimi także za pomocą znaków wizualnych np. ruchu ogona.
Gdy okaże się, że kotka nie przejawia instynktu macierzyńskiego, zabraknie jej pokarmu lub w razie jej śmierci – są 2 możliwości rozwiązania tego problemu: znalezienie maluchom mamki lub wykarmienie ich butelką.
Karmienie z butelki
Zarówno mleko krowie jak i kozie są dla kotów zbyt mało pożywne. Istnieje jednak kilka sposobów sporządzania właściwych mieszanek:

  • ze specjalnego sproszkowanego substytut kociego mleka, rozprowadzonego wodą według przepisu,
  • ze sproszkowanych mieszanek dla niemowląt, rozprowadzonych w o połowę mniejszej ilości wody,
  • z mleka skondensowanego, rozrzedzonego o połowę mniejszą ilością wody.

Po karmieniu kociąt muszą one zostać pobudzone do oddania kału i moczu. W tym celu należy delikatnie przecierać okolice odbytu watką zwilżoną w ciepłej wodzie i gładzić opuszkami palców podbrzusze. Musisz też dbać o utrzymanie podogonia w czystości, przemywająca je gąbką, osuszając i delikatnie smarując kremem dla niemowląt.
Między posiłkami kocięta powinny przebywać w cieple, ułożone w czystym pudełku, z łatwo dająca się zmieniać wyściółką.

Ilość pokarmu i częstotliwość karmienia

Wiek              Ilość               ćzęstotliwość
Do 7 dni           3-6 ml            Co 2 godz.
7-14 dni            6-8 ml            Co 2 godz. w dzień i co 4 godz. w nocy
14-21 dni          8-10 ml           Co 2 godz. w dzień i raz między 23.00 a 8.00

Rozwój kociąt

Proces przestawiania się układu trawiennego na przyjmowanie innych niż mleko pokarmów określa się mianem odstawiania. Rozpoczyna się ono zazwyczaj pod koniec trzeciego tygodnia życia. Najpierw należy podawać mleczne płyny, następnie kasze, a potem stopniowo wprowadzać do diety inne pokarmy. Warto dodać, że jeśli kot nauczy się przyjmować w dzieciństwie różne pokarmy, będą one chętniej konsumowane przez dorosłe zwierzę. Dobrze jest podawać kociętom kroplę syropu multiwitaminowego.
Nie należy odbierać matce kociąt młodszych niż 6 – tygodniowe. Najlepiej byłoby wstrzymać się z tym, aż do ukończenia przez kocięta 10 tygodnia życia i całkowitego przejścia na pokarmy stale.
Odstawianie od smoczka powinno się rozpocząć w wieku około 3 tygodni. Przez kilka dni należy dodawać do mieszanki mlecznej kaszkę dla niemowląt, rozdrobnione puree (mięsne, rybne, lub twaróg).
Zazwyczaj kocięta już odstawione od matki powinny otrzymywać 2-3 posiłki stałe i spodeczek mleka dla kociąt. Od 6 miesiąca życia mleko można zastąpić świeżą wodą. Pokarmy stałe podajemy na spodeczku. Mleko lub woda powinny być stale dostępne i zmieniane

Przyuczanie do korzystania z kuwety

Naukę korzystania z kuwety rozpoczynamy, gdy kocięta osiągną wiek 3 do 4 tygodni. Kuweta powinna stać w miejscu łatwo dostępny, ale zacisznym. Należy możliwie często sadzać w niej kocięta, szczególnie wtedy, gdy ich przykucnięta poza i podniesiony w górę ogon sygnalizuję ze za chwilę będą oddawały mocz. Nigdy nie należy zanurzać kociętom przyszczków w odchodach, jeśli zdarzy się im załatwić w miejscu do tego nie przeznaczonym. Aby uniknąć powtórzenia sytuacji, musisz dokładnie wyszorować miejsce kociego przestępstwa.

Dorastanie

Kocięta dojrzewają zwykle szybko i w ciągu niespełna 6 miesięcy ze słabych i bezbronnych noworodków stają się w pełni samodzielnymi zwierzętami.W miarę dorastania zwiększa się ich zdolność panowania nad własnym ciałem, nabywają też nowych umiejętności takich jak polowanie czy zabawa. Część ich zachowań to odruchy wrodzone, część nabyte.

Nauka polowania

Kotki, które mają możność swobodnego poruszania się poza domem, zaczynają przynosić do gniazda zdobycz, kiedy kocięta mają ok. 3 tygodni. ma to na celu zapoznanie maluchów z techniką zabijania, której uczą się w drodze obserwacji, ćwiczeń i rywalizacji. Początkowo matka przynosi martwe już ofiary i zjada ie w obecności dzieci. Nieco później pozostawia łup kociętom. Wreszcie przynosi żywą ofiarę, która kocięta muszą zabić same. Kocięta uczą się technik łowieckich obserwując swą matkę podczas polowania. Nie przerażaj się wiedząc ze twoje kocięta tocza ze sobą zażarte boje.- zazwyczaj jest to tylko zabawa. Takie pozorowane walki pełnią bardzo pożyteczną rolę, ucząc kocięta sztuki atakowania i samoobrony.W zabawach kociąt dostrzec można wiele przesadnych póz, brawury i podniecenia co świadczy o tym że kocięta te znajdują w zabawie wiele radości. Wspólne gry służą także umacnianiu więzów społecznych. Z kociąt, którymi nie jest dane bawić się z rówieśnikami wyrastają później na osobniki aspołeczne a nawet neurotyczne.