Odrobaczanie kotów

Odrobaczanie kotów

Zabieg ten wykonuje się przed szczepieniami, a gwarantuje on ochronę kociąt przed robakami i pasożytami.

Odrobaczanie kotów wpływa na kondycję zdrowotną małego kota w czasie dorastania, ale również już w wieku dorosłości. Jak wiadomo choroby wywoływane przez robaki i pasożyty są bardzo groźne zwłaszcza dla kociąt. Wywołują anemię, prowadzą do złej kondycji fizycznej zwierzęcia i do jego wycieńczenia.

Jak dochodzi do zarobaczenia? Otóż matka kociąt może być zarażona robakiem (glistą kocią), który wraz z mlekiem matki zostanie wyssany przez młode. Poza tym takie larwy pasożytów potrafią bytować w otoczeniu długie tygodnie i nawet stare zabrudzenia na misce czy resztki kału mogą być miejscem, z którego kocięta zarażą się robakami.

Odrobaczanie kotów
Obrazek ze strony www.wroblewscy.net

Plan odrobaczania dla kotów:

– pierwsze odrobaczenie w wieku około 4 tygodni
– kolejne w wieku około 6 tygodni
– później odrobaczanie co pół roku w przypadku kotów domowych lub co 3 miesiące w przypadku kotów wychodzących 

Co zrobić, gdy stwierdzimy obecność pasożytów w kale lub wymiocinach:

Istnieje sporo sposobów na odrobaczanie kociąt, ale najczęstszymi lekami stosowanymi u małych kotów są tabletki, pasty oraz krople tzw. spot-on. Trzeba pamiętać, że wybór środka na robaki jest uwarunkowany wiekiem i wagą zwierzaka, a wcześniej warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Zarówno tabletki oraz pasty są środkami doustnymi, które trzeba aplikować zwierzakowi co 14 dni. Działają na pasożyty bytujące w układzie pokarmowym kotka i są one już w dojrzałej formie. Formy doustne nie są teoretycznie tak skuteczne jak krople, którymi skrapla się kark kociąt. Zabieg takim lekiem odrobaczającym jest wystarczający na 30 dni i działa zarówno na formy dojrzałe pasożytów, jak i te, które jeszcze wędrują we krwi zwierzaka.

Środki na odrobaczenie kotów: Anipracit, Aniprazol, Antiverm, Banminth, Cestal, Drontal, Fenbendazol, Flubenol, Foxverm, Telmin, Panacur, Vetminth i wiele innych.

Najlepszy środek (moim zdaniem – Marzena) to Aniprazol. Podaje się go przez 3 kolejne dni w dawce 1 tabletka na 10 kg masy ciała, następnie robimy dwa tygodnie przerwy, po czym podajemy przez 3 kolejne dni w dawce 1 tabletka na 10 kg masy ciała.

Odrobaczanie kotów
Obrazek ze strony www.weterynarz.ustka.pl

Skutki i objawy zarobaczenia:

Niestety odrobaczanie kota trzeba przeprowadzać przez całe jego życie. Nie wolno o tym zapominać, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy nasz pupil może „złapać” robaka. Najczęstszymi objawami, które występują przy zarobaczonym kociaku to: 

– osowiałość i kaszel,
– braku lub nadmierny apetyt,
– wymioty i biegunka,
– ból brzucha czy zaropiałe oczy.

Naturalnie wymienione objawy nie muszą od razu wskazywać choroby związanej z pasożytami w ciele kota, jednak przy dłuższym okresie występujących dolegliwości jak zwykle warto udać się do lekarza weterynarii.

Uwagi dotyczące odrobaczania:

Jedynie odrobaczanie jednocześnie wszystkich zwierząt domowych ma sens – podanie leków różnym zwierzętom w różnych terminach nie ma sensu, gdyż będą się wzajemnie zarażały.
Po podaniu leku przeciw robakom może dojść do rozwolnienia.
Ważne jest, by nie podawać dużej, adekwatnej do masy ciała dawki leku zwierzęciu, które jest podejrzane o silne zarobaczenie. Duża dawka leku może spowodować jednoczesną masową śmierć pasożytów jelitowych, co zazwyczaj kończy się zatkaniem światła jelit i ich niedrożnością. Dodatkowe zagrożenie sprawia fakt, iż rozpadające się w tej sytuacji martwe nicienie są źródłem niezwykle silnych alergenów, które, jeżeli zostaną wchłonięte przez ścianę jelita, mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia w wyniku wstrząsu, zazwyczaj poprzedzonego objawami neurologicznymi. Przy podejrzeniu silnego zarobaczenia lepiej jest rozłożyć odrobaczenie na 2-3 dni, podając za każdym razem dawkę preparatu zmniejszoną o około 1/3 względem standardowej, adekwatnej do masy ciała zwierzęcia. Około godziny, dwóch po podaniu leku odrobaczającego powinno się podać niewielką ilość ciekłej parafiny doustnie. Ułatwi to wydalenie martwych pasożytów oraz utrudni ewentualne wchłanianie ich toksyn.