Program szczepień u kotów

Program szczepień u kotów

Zazwyczaj szczepionki podaje się podskórnie, między łopatkami lub na kark.

Terminy:

Choroby zakaźne: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

– 8-10 tygodni
– 11-13 tygodni
– kolejne szczepienie w rok po poprzednim
– następne szczepienia co 2-3 lata
W przypadku kotów wychodzących oraz żyjących w dużym zagęszczeniu wskazane jest powtarzanie szczepień co roku przez całe życie.
Szczepienia na inne choroby:
wścieklizna: nie ma obowiązku ustawowego szczepienia przeciwko wściekliznę u kotów w Polsce. Nie ma sensu wykonywania szczepienia u zwierząt, które przebywają jedynie w domu, aczkolwiek trzeba pamiętać o ptakach i nietoperzach, które przenoszą wściekliznę a mogą „wpaść” na nasz balkon. W przypadku zwierząt wychodzących pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno mieć miejsce 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (wiek ok. 14-16 tygodni). Kolejne szczepienia należy powtarzać co 2 lata
białaczka: szczepienie białaczki budzi spore kontrowersje. Nie powinno się go wykonywać u kotów, u których nie przeprowadzono testów białaczkowych. Szczepienie wykonuje się dwukrotnie, w odstępie 3-tygodniowym, najlepiej u kota kilkumiesięcznego. Szczepienie jest wskazane jedynie u kotów żyjących w dużym zagęszczeniu oraz u kotów wychodzących i wtedy powinno być odnawiane co 3 lata. Szczepić powinno się w nogę, z powodu ryzyka powstania w miejscu iniekcji mięsaka poszczepiennego, czyli nowotworu o dużej złośliwości. Zaszczepienie w nogę daje szansę, że w razie zachorowania na mięsaka amputacja powstrzyma chorobę.
chlamydioza: kolejna kontrowersyjna szczepionka, o wątpliwej skuteczności i częstych odczynach poszczepiennych. Generalnie nie polecam szczepienia kotów przeciwko chlamydiozie.