Żółta wstążka – co oznacza?

Żółta wstążka – co oznacza?

Żółta wstążka to projekt, który działa m.in. w Rosji, Australii, USA, Kanadzie, Brazylii oraz kilku krajach afrykańskich i niemal każdym kraju w Europie. Skupia około miliona właścicieli psów, którzy swoim ukochanym pupilom do obroży przywiązują żółtą wstążkę, sznurek lub wisiorek. Dlaczego?

Wyjątkowe potrzeby

Żółta wstążka to światowy ruch właścicieli psów, które potrzebują przestrzeni. Ma za zadanie edukować społeczeństwo, by zauważało, że niektóre psy potrzebują więcej przestrzeni, umiało dobrać psa do potrzeb właściciela i nauczyło się odpowiedniego kontaktu z tego typu psami – czytamy na stronie projektu. Osoby zaangażowane w akcję tłumaczą, że to wcale nie fanaberia znudzonych właścicieli, ale realny problem. Wiele psów z powodu urazu, przebytego niedawno zabiegu chirurgicznego, nieukończonego jeszcze treningu, ciężkiej przeszłości w schronisku lub u niekochających właścicieli i z innych powodów, na nieproszony kontakt reaguje strachem a czasem i agresją. Osoby, które o tym nie wiedzą, często wprost „rzucają się” na nie głaszcząc, zagadując i próbując nakłonić do zabawy. Dla „Żółtego psa” taka sytuacja to wielki stres, który niekiedy kończy się nawet zaatakowaniem człowieka. Nie dlatego, że pies jest z natury agresywny, a dlatego, że potrzebuje więcej przestrzeni.

 Są już w Polsce

To dopiero początek akcji w Polsce, ale już propaguje ją wiele stowarzyszeń i fundacji. Do grona właścicieli „Żółtych psów” może zaliczać się każdy, wystarczy przy obroży swojego zwierzęcia zamontować żółtą wstążkę. Uczestnicy akcji mają nadzieję, że niedługo o psach potrzebujących przestrzeni usłyszy większość właścicieli psów, dzięki czemu rzadziej będzie dochodziło do przykrych incydentów, wywołanych przez wynikające z niewiedzy działanie ludzi.

Na stronie projektu możemy jeszcze przeczytać, czym nie jest „żółty” pies. „Nie jest wymówką, by nie próbować uczyć go dobrego wychowania”, ” Nie jest powodem do wstydu ani winy”, „Nie jest przytłaczającą odpowiedzialnością”. Warto i o tym pamiętać, gdy będziemy rozważać, czy nasz pies na taką wstążkę zasługuje.

Jeśli Twój pies jest „żółtym psem” – przyczep mu do obroży żółtą wstążeczkę – to dla jego i Twojego komfortu.

Żółta wstążka